Chatbot Nedir?

Satya Nadella’nın da aralarında bulunduğu bir çok uzman, robotların görevleri yerine getirmenin ve insana görünüşte daha fazla yazılım arayüzü haline gelmenin başlıca yolu olarak yakında uygulamaların yerini alacağını öngörüyor. Yalnızca 2016’da gerçekleşen üstel büyümeye bakarsak, katılmamanız zor.

Bir chatterbot (talkbot, chatbot, Bot, chatterbox, Yapay Konuşma Varlığı olarak da bilinir), işitsel veya metinsel yöntemlerle konuşma yapan bir bilgisayar programıdır. Bu tür programlar, genellikle, bir insanın bir konuşma ortağı olarak nasıl davrandıklarını simüle ederek Turing testini geçmek için ikna edici biçimde tasarlanmıştır. Chatterbot’lar, diyalog sistemlerinde genellikle müşteri hizmetleri veya bilgi edinimi de dahil olmak üzere çeşitli pratik amaçlarla kullanılır. Bazı chatterbotlar sofistike doğal dil işleme sistemlerini kullanır, ancak birçok basit sistem girdi içindeki anahtar kelimeleri tarar, daha sonra bir veritabanından en çok eşleşen anahtar kelimeleri veya en benzer kelime motiflerini içeren bir cevap çıkarır.
“ChatterBot” terimi, ilk olarak bu konuşma programlarını tanımlamak için 1994 yılında Michael Mauldin (ilk Verbot’un yaratıcısı Julia) tarafından icat edildi.
İki ana tip sohbet küpesi vardır, bunlar bir işlev kümelerine dayalıdır ve diğer daha gelişmiş sürüm yapay zekayı kullanmaktadır. Kurallara dayalı sohbet botları, işlevsellik açısından sınırlı olma eğilimindedir ve programlandığı kadar akıllıdırlar. Diğer taraftan, yapay zeka kullanan, sadece komutları değil, dili anlayan sohbet botlarıdır ve insanlarla yapmış olduğu konuşmalardan öğrendikçe sürekli daha akıllı olurlar.

Chatterbot’lar, örneğin, otomatik çevrimiçi asistanların diyalog sistemlerine entegre edilir, böylece, onlara küçük konuşmalar yapabilir veya birincil uzman sistemlerinin kapsamlarıyla ilgisiz rahat konuşmalar yapabilir.
Halen chatterbots, eğlence amaçlı, ayrıca B2C pazarlama ve müşteri hizmetleri için Facebook Messenger, Snapchat ve Kik gibi mesajlaşma platformlarının bir parçası olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Pizza Hut, Disney, Yamato’s Line ve Whole Foods gibi şirketler son müşterinin katılımını artırmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve müşterilerine onlardan sipariş vermek için daha kolay ve kolay bir yol sunmak için kendi sohbet botlarını başlattı. 2016 yılında seyahat endüstrisinde çeşitli ajanslar ve havayolları Messenger aracılığıyla chatbot hizmetlerini başlattı – Aeroméxico’nun bilet satışı ve sorularına cevap verilmesi ve KLM’ler uçuş durumu güncellemeleri sağlarken mobil biniş kartı gönderiyor Çinli seyahat şirketleri bir süre bu hizmetleri WeChat aracılığıyla sağlamıştı.
Diğer şirketler, örneğin Müşteri Desteği, İnsan Kaynakları, veya Internet-of-Things (IoT) projelerinde dahi, chatterbot’ları nasıl kullanabileceklerini keşfederler. Birincisi, hastalık izni talep ederken bazı basit ama zaman alan süreçleri otomatikleştirmek için Mila adında bir chatboy başlattığı bildirildi. SAP, SAP Hana Bulut Platformu, Müşteri İçin SAP Bulutu (C4C), SAP SuccessFactors ve Concur gibi belirli SAP ürünleri için kurumsal odaklı chatterbot’lar oluşturmak için ABD merkezli bir chatbot platform satıcısı olan Kore Inc ile ortaklık kurdu. Lloyds Banking Group, Royal Bank of Scotland, Renault ve Citroën gibi diğer büyük şirketler şu anda insanlarla ilk çağrı merkezi olma çağrı merkezleri yerine otomatik çevrimiçi asistanları kullanıyor.

Diğer Sistemlere Entegrasyonu

Bir akıllı telefon uygulaması bir sohbet botu konuşlandırılabilir. Kullanıcılar şimdi bunları Facebook Messenger, Telegram veya Viber’in bir parçası olarak kullanabilirler. Bir yeni ilginç olanı, kullanıcının, Facebook Messenger uygulamasıyla kolayca bir tren bileti ayırmasına izin veren SNCF Fransa’daki chatterbot’u. Bir chatterbot’a dayanan bir akıllı telefon uygulaması kategorisi, dating sim veya romancebot kategoridir. 36 Oyun Oyunları “Boyfriend Maker” ve WET Productions Inc.’in “Sanal Erkek Arkadaşım” popüler örneklerdir. 36 Oyunların Japonca dil web sitesine göre, 13 Kasım 2012’den itibaren, Boyfriend Maker (daha sonra “Boyfriend Plus” olarak yeniden markalaştırıldı), Japonya’da bir numaralı ücretsiz iPhone uygulamasıydı ve şu anda Japonya’nın en iyi on genel uygulamasında yer aldı. Singapur, Hong Kong ve Tayvan. Bu tür uygulamalar, bir kullanıcının, bir tarihte bir insan eşiyle sohbet edebileceği kadar, simüle edilmiş bir sohbet ortağıyla metinsel bir alışveriş yapmasına veya anında mesajlaşma veya diğer çevrimiçi sohbet formlarıyla bir metin eşlemesi yapmasına izin verir. Konsept, bir internet sohbet odasında veya bir İnternet forumunda bir robotla sohbet etmek için çok benzer. Kullanıcılar, okul ödevinden şarkının sözlerine kadar çeşitli konular hakkında sohbet edebilir veya sibereks tarzı sohbetler yapabilir.

Oyuncaklar

Sohbetçi botları, öncelikle oyuncaklar gibi bilgi işlem için tasarlanmamış cihazlara dahil edilmiştir.
Merhaba Barbie, daha önce çocuklara akıllı telefon tabanlı karakterler dizisi için chatterbot kullanılan ToyTalk şirketi tarafından sağlanan bir chatterbot kullanan oyuncak bebeğin Internet bağlantılı bir versiyonudur. Bu karakterlerin davranışları, aslında belirli bir karakteri taklit eden ve bir hikaye üreten bir dizi kural tarafından sınırlandırılmıştır.
IBM’in Watson bilgisayarları, eğitim amacıyla çocuklar ile etkileşime girmeyi amaçlayan CogniToys gibi şirketler için chatterbot tabanlı eğitici oyuncakların temelini oluşturdu.

Kötü amaçlı kullanım
Kötü amaçlı sohbetotuçları, sohbet odalarını spam ve reklamcılıkla doldurmak veya kişileri, banka hesap numaraları gibi kişisel bilgileri ortaya çıkarmak için teşvik etmek için sıklıkla kullanılır. Genellikle Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger, AOL Instant Messenger ve diğer anında mesajlaşma protokollerinde bulunurlar. Ayrıca, bir dating servisinin web sitesinde sahte bir kişisel reklamda kullanılan bir sohbet botunun yayınlanmış bir raporu da bulunmaktadır.

Chatbot Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön