Chatbotlar ve Yapay Zeka Birlikteliği Geleceği Nasıl Şekillendirecek

Etrafınızdaki her şeyin Yapay Zekaya bağlı olup olmadığını düşünün.

En sevdiğiniz lokantalarda sipariş vermek, onlara bir metin göndermek kadar basit olurdu. Kuru temizleme makineniz çamaşırlarınızı ne zaman çektireceğinizi tam olarak ne zaman öğreneceğinizi bilirdi. Ve bakkaliye azaldıklarında, buzdolabınız sizin için yiyecek ısmarlardı.

Tamamen Entegre Olmuş bir Dünya Çok Yakında…

Şu anda, Facebook A.I. Eviniz için bir platform. Yakında, Ironman’ın yaptığı gibi evde veya arabayla konuşabileceksiniz. Eviniz sızıntı yaparsa, evinizin botu size bir mesaj gönderecek ve sizin için bir tesisatçı kiralamayı teklif edecektir. Buzdolapları bizim için yiyecek isteyecek ve çimenlerimiz kendiliğinden biçilecek. Sonuç olarak, günlük işlerimizin birçoğu otomatik olarak ele alınacaktır.

Dışarıdayken ve işiniz bittiğinde işleri başkalarına devretmek sorunsuz hale gelecektir. Daha fazla beklemek yok. Botunuza bir mesaj ve sipariş gönderin. Öğeniz hazır olduğunda bot sizi uyarır ve kolayca alabilirsiniz.

En sevdiğiniz restorana girip, bir kod taramanızı ve bir botla sohbet başlatabileceğinizi düşünün. Tüm menü öğelerinin resimlerini görebilir ve her eleştiriyi Yelp’den okuyabilirsiniz. Ardından, telefonunuzdan sipariş verebilir ve ödeyebilirsiniz. Bir dahaki sefere restorana geldiğinizde, bot sizin tercihlerinizin tümünü hatırlar ve birkaç butona basarak sipariş vermek o kadar basit olurdu. Hepsinden iyisi … daha fazla kontrol için beklemek yok!

Uygulamalar ve botlar birlikte olabilir mi?
Şu anda, çok fazla uygulama çakışması var. Basit bir randevu ayarlamak sinir bozucu olabilir. Siri kullandığımızda, randevu Apple takvimime gider; elbette, Google takvimimle konuşmaz. Daha da kötüsü Apple, LinkedIn’in tüm kişilerinin doğum günleri gibi alakasız bilgileri çeker. Teşekkür ederim Apple! Aynı şeyi yapan, ancak birbirleriyle konuşmayan birçok uygulamaya sahip olmak sadece yüzeyi çizmektir. Verilere erişmek ve yönetmek söz konusu olduğunda sorun çok daha kötüdür.

İyi haber şu ki botlar, uygulamaların gerçekleştirmeyi umdukları şeyleri yapıyor ancak başarısız oluyorlar. Yakında bir gün randevu ayarlama, görevlerle yardım alma, e-postanızı kontrol etme, verilerinizi sizin için çekme ve hatta arkadaşlarınız, aileniz ve arkadaşlarınızla karşılıklı güncellemeler yapmak gibi işleri yapabilecek kişisel bir botunuz (benim gibi) olacaksınız. Ve iş arkadaşları. Tüm dijital yaşamınızı tek bir yerde entegre ederek kolayca erişilebilir hale getirir ve sizin için belirli görevleri otomatik olarak yürütür.

Halen Facebook ve Google, bir Master Bot oluşturmaya çalışıyor. Master Bot, diğer botlardan gelen hizmetleri sorunsuz şekilde çağıracak bir bottur. Örneğin, diyelim ki bir burger ısmarlamak istediniz. Şu anda, cevabını bulmak için küçük bir araştırma projesi veya GrubHub veya Eat24 gibi bir uygulama kullanmanız gerekiyor.

Yakın gelecekte, Siri, Amazon Echo, Facebook M veya Google’ın Ana Botu gibi asistanlar kullandığınız tüm bot hizmetlerine erişebilecek ve arka uçtaki siparişleri sorunsuz bir şekilde işleyebilecek. Başka bir deyişle, Siri’ye ne istediğinizi söyleyeceksiniz, Siri bunu bulacak ve size birkaç mükemmel seçenek sunacak ve sorunsuz bir şekilde sipariş verebilecek ve ödeyeceksiniz. Siri diğer botlara komuta edecek.

Ancak bunun gerçekleşmesi için önce tesisatın tamamının yapılması gerekiyor. Ancak üreticilerin yarattığı her bot, bize bu gerçeğe bir adım daha yaklaştıracaktır. Bunun erken belirtilerini görebiliriz, çünkü Facebook Messenger aracılığıyla Uber gibi şeyleri sipariş etmek zaten kolaydır.

Şu anda, bir sorunu çözmek için doğru bot bulmak, “bilinmeyen bilinmeyen” yüzünden bir acıdır – bir güvenlik terimine atıfta bulunmaktır. Bir botun çözebileceği bir probleminiz varsa ancak bot hakkında bilginiz yoksa, sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Normal olarak, bildiğimiz ve farkında olduğumuz şeylere güveniriz; Ancak, bu her zaman böyle olmayacaktır. Yakın gelecekte, kişisel verileri içeren Facebook gibi sosyal medya şirketleri, paylaştığımız şeyleri temel alarak olay odaklı çözümler sunabilecek.

Örneğin, bir park cezası aldınız ve bu konuda oldukça üzgün olduğunuzu varsayalım. Messenger üzerinden olanları arkadaşınıza söyleyin veya Facebook’ta paylaşın veya kişisel botunuza bunu bildirin. Facebook, bu verileri alıp sorunu çözmenize yardımcı olmak için sunabilecektir. Arka uçta, tüm adımları atacak ve itirazda bulunmanıza yardımcı olacak Avukat Botunu toplayacağız.

Bu tür zengin, olay odaklı etkileşimler sıradan hale gelecektir.

İnsanlar botlara antropomorfize etme eğilimindedir. Chatbots’un insan özelliklerine zaten başlamış olduklarını ve 12.000’in üzerinde Assistant.ai kullanıcısı hakkında yapılan yeni bir ankete katılanların yaklaşık% 40’ının kendilerini yapay bir asistana aşık olduklarını hayal edebileceğini,% 25’inin ise “bunun olabileceğini” kabul ettiğini ortaya koydu.

Kişisel botunuza ve kullandığınız botlara karşı duygular geliştirmek kaçınılmaz olacaktır. Bu aynı zamanda markaların, ünlülerin ve diğerlerinin bizimle doğrudan ilişkiler kurmak için büyük bir fırsat doğuracağı anlamına gelir. Botlar sayesinde, bizimle kahramanlarımız arasında insan benzeri bir samimiyet seviyesi olacak.

Chatbotlar ve Yapay Zeka Birlikteliği Geleceği Nasıl Şekillendirecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön