Fetih 1453′ ü izledim.

Yıllardır içimizde ukte olan en büyük senaryo olsa gerek İstanbul’ un Fethi … Bunun galiba kesin ve net bir filmi çekilmesi gerekiyordu, oda Faruk AKSOY’ a nasip olduğu kanaatindeyim. Filmle ilgili detaylara girmekten çok toplumda ki eleştiri fazlalığını anlayamıyorum ben. Evet, kurgusu eksik veya bir kaç hata var doğrudur. Ama, tarihi tamamen doğru yansıttığına inanıyorum filmin. En azından bu yönüyle ve 3 yıllık emek ve paraya bir alkış gerektiğine inanıyorum. Filmde ki dini figürlerin gayet olumlu ve eksiksiz anlatıldığını da konuya eklemek isterim. İster ticari olarak düşünmüş de deseniz bu Türk tarihinin belki de en çok izlenecek filminde geçecek olması bir güzelliktir. Kurgu da eksik olabilir, gemiler az düşünülmüş olabilir ama şu unutulmamalı ki bence en en önemlisi de odur. Bu tarz filmlere talep daha doğru filmlerin önünü açacaktır. Olumlu şeyleri ticari olduğu için eleştirip, olumsuz şeyleri de zaten eleştiriyor olmak .. bize sadece toplum olarak çok sevdiğimiz boş konuşmayı veriyor o kadar.fetih1453

Son cümlen göze alınarak eleştiri yapılması gerektiğine inanıyorum. Film de beğenmediğim noktalar olsa da genel anlamda görsellik, ses ve savaş sahnelerinde büyük bir profesyonellik vardı.  Mehter takımı eksikliği, Ulubatlı Hasan’ ın ve sevgilisinin biraz abartıldığını ve senaryoda çok yer kapladığına inanıyorum.Olumlu yanları ise geri kalanlar.. Yani, genel anlamda güzel bir film izleyeceğinizi düşünüyorum.

Evet, bir Fetih 1453 filmi var ve bu film Türk tarihinin en büyük bütçeli filmi durumunda.. Daha ötesini, daha güzelini de yapanlar olacaktır. Ama, film bir dönüm noktasının kapısıdır.

 

 

Fetih 1453′ ü izledim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön