Finlandiya Yolculuğu – Başlangıç

Hotel Bonuz INN
Hotel Bonus INN- Helsinki

Üniversiteye girdiğimden beri kendimi geliştirmeye ve zamanımı bir şekilde uğraş içerisinde geliştirmeye çalıştım. Çoğu üniversiteli gibi bende bir Erasmus macerasının hayalini kurdum birazda önüme kondu ve doğru zaman olan 2. sınıftaki başvuru sürecini bekledim. 2011 yazı İngiltere’ de İngilizcemi geliştirmeye çalışma çabası sonrası biraz da olur-olmaz düşünceler arasında Dünya Ticaret Merkezi İstanbul’ da çalışırken sürece dahil olmak için başvurumu halletim ve sınavı atlattık.

Avusturya, Portekiz, Finlandiya tercihlerinden gezmeyi bir kenara koyarak eğitim adına Finlandiya’ yı seçtim. İlk olarak Finlandiya için ön bilgileri aldım. Bu bilgileri sizlerle daha önce ki yazımda paylaşmıştım. 1 Eylül günü Didim’ den hareket ettik ve aynı gün farklı duygular ve ağırlıklar (+30 dereceden 10 dereceye gitmenin verdiği kışlık kıyafet ağırlığı) ile yola çıktık.

Finlandiya Helsinki-Vantaa havalimanı ülkenin elbette en büyük havalimanı. Havalimanından şehrin heryerine toplu taşıma ile ulaşım imkanı sağlanmış. Havalimanında ücretsiz WIFI ağı mevcut ve iPhone uygulamaları sayesinde gelen giden, geciken kapısı açılan uçuşları kontrol edebiliyor ve uygulamanın ilgilendiğiniz uçakla ilgili size bildirimler göndermesini sağlayabiliyorsunuz( Buna ne gerek var diyenlere de selam olsun) . Çünkü, Free-Shop da veya yemek gibi ihtiyaçlarınızı giderirken bir yandan kapı durumunu kontrol etmek rahatlık sağlıyor (giden yolcu için tabi). Her otobüs farklı bir otobüs terminali gibi kendi durağına gidiyor. Finlandiya’ da Helsinki de tanıdığıma ulaşamama sebebiyle bir gün otelde istirahat ettim.

Helsinki’ de otelde ilk hoşuma giden ve Finlandiya adına sayabileceğim en olumlu karşılaştığım olayların başında yer alan ve ne yazık ki Almanya, İngiltere de rastlayamadığım taharet musluğunu görmek oldu. En azından bir medeniyet göstergesiydi benim için. Finlandiya’ da otelin havalimanına  yakın olmasına rağmen büyük bir AVM ye de yakındı. AVM de ürünleri inceleme fırsatı buldum. Ama, çok enteresan bir olayla karşılaştım adamlar ürünlerin içindekiler kısmına İngilizce, Almanca, İspanyolca vs gibi tanınan dillerden ziyade, İsveççe, Norveççe gibi dilleri koymayı tercih etmişler. Bunun sebebini daha sonra öğrendiğimde çok da mantıklı geldi.

Finlandiya Helsinki-Oulu arasında Finair, SAS-Blue1, Norwegian Airlines (bir iki firma daha olabilir) firmaları hizmet veriyor.

Erasmus Yazı Dizim diğer yazılarım ile devam edecek.

-> …../iskandinavya-ulkelerindeki-en-ucuz-hava-yolu

Finlandiya Yolculuğu – Başlangıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön