İngilitere’ ye gitmeden önceki hazırlıklar

Türkiye’ de geldiğimiz konum itibariyle, herkesin ingilizce öğrenmesi zorunlu gözüküyor. Bu nedenle üniversitede okuduğum bir yıllık hazırlığın bitmesinden bir yıl sonra İngilizce’ mi geliştirmek için İngiltere’ yi seçtim. 20 yaşında bir üniversite öğrencisi olarak ilk yurt dışı tecrübem olacaktı ve doğal olarak tecrübeli kişilerin yorumlarını dinleyerek, araştırmaya 2010 Ekim itibariyle başladım. Aralık ayında gideceğim kursa bir arkadaşım memnuniyeti vesilesiyle anlattığı İdealist Eğitim Kurumu ile karar verdim. İngilitere’ ye gitmeden önce mutlaka, Danışmanlık kurumunun güvenilirliğini internetten araştırmalısınız. Bu konuda çok şanslıyım. Çünkü, geldiğim okula verdiğim paranın 2,5 katını verip gelen öğrenciler var. İngilitere için gerekli bir çok şey var. İngiltere’ de prizler Türkiye’ den farklı. Bu nedenle buna uyumla bur priz bulmanız gerekiyor. Danışmanlık kurumu bunu bana verdi sağolsun:) İngiltere’ de ki maddi durumu ayarlamanız zor olabilir. Benim biraz son dakikada gerçekleştirerek stres olduğum bir nokta idi. HSBC ‘ den hesap açtırdımki buradan yatırılan Türk Lirasını orada Sterlin cinsinden çekebileyim.  Kur farkını banka kendisi alıyor. Bu nedenle 100 sterlinde 2 si bankaya gidiyor. Kredi kartı ile gelmeniz sanırım yeterli olacaktır. Bu arada Londra’ da Türkiye İş Bankası’ nın kendi şubesi bulunuyor. Bu nedenle, aynı Türkiye’ dey mişçesine hesabınızı kullanabilirsiniz. Bana banka sterlin olarak çekeceğimi söyledi. Daha deneme şansı bulamadım.

National Express BiletleriDiğer bir tavsiyem ise İngiltere’ deki otobüs firmalarıyla ilgili. İngiltere’ de şehirler arası otobuslerin adı ” Coach ” tur. En büyük coach firması National Express’ tir. Firmanın kendi sitesinden biletlerinizi alırsanız. Sizin için daha ucuza gelecektir. Ciddi manada fark ediyor.  Otobüs yolculuğunda mutlaka dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu husus tren yolculuğu içinde geçerli, bilet fiyatının yanında Changes sütünu vardır. Bu ulaşımın aktarmalı olup olmadığını gösterir. Ayrıca, otobüsler yolda bazı duraklarda durmaktadır. Bu durakların takibinide firmanın kendi sitesinden yaparak yanlış durakta inmenizi engelleyebilirsiniz.  Durakların kontorlünü Changes sütunundaki değere tıklayarak gelen kutudaki detail kısmından öğrenebilirsiniz. Tren yolculuğu da aynı şekilde bu bilgiler ışığında hatasız atlatılabilir. Ama, trendeki değiştirme sayısı çok fazla. Aynı yolu otobüsü 1 aktarma ile yaparken bu sayı trende 3 e çıkıyor. Daha kısa sürsede tren yolculuğu yabancı bir ülkede risk almak zor gelebilir.

Türkiye’ den giderken, öğrencilerin en büyük problemi, Türkiye ile telefon görüşmesi yapıp yapamayacakları sorusu. İngiltere’ de Türkiye’ den farklı olarak Sim Cardları 1 pound yada 2 pound arası bir fiyata alıp , kullanmaya hemen başlayabiliyorsunuz. Uluslararası aramalar için 10 dakikası bir pound dan konuşabilceğiniz hatlar var. Hatta bu hatlardan birisi ile mesajlaşma hakkına sahip ve aynı firma arasında ücretsiz konuşabiliyorsunuz. İngiltere’ nin ülke arama kodu +44 iken Türkiye’ nin ki +90 dır.

İngiltere için endişlenilen bir diğer konu ise Müslüman öğrencilerin domuz eti yememesi. İngiltere’ de yaklaşık her büyük cadde de bir Türk market, restaurant bulabiliyorsunuz. Ayrıca, içindekileri okuyarakta emin olabilirsiniz. Türk mağazalara Türk olduğunuzu belli etmeden domuz eti ile ilgili endişlerinizi söyleyip kendinizi garantiye alabilirsiniz. İngiltere’ de bir aile yanında kalacaksanız. Bu durumu önceden bildirmeniz gerekiyor.

İngiltere için ben kendim kalacağım evin ve okuyacağım okulun yol tarfilerini hazırlayıp, Google Maps’ i kullanarak krokili fotoğraflı hazırlanarak gittim. Bu size büyük kolaylık sağlıyor. Eğer gideceğiniz okulda yetişkinlerin yanısıra çocuklar da eğitim görebiliyorsa, ilk günkü gezi işkence olabilir. Haritanızı hazırlayarak önceden rahat edebilirsiniz.

Southbourne Map
Southbourne Map

İngiltere’ de hava durumu çok değişken olduğu için elbise yelpazenizi geniş tutmalısınız. Bir gün yağmurlu iken diğer gün çok sıcak ve güneşli bir hava ile karşılaşabiliyorsunuz.

Her ne olursa olsun, bir çok arkadaşımın demesine rağmen inanmamıştım. Burada beklediğinizden daha rahat olacaksınız. Tabiki bu kaldığınız aile doğrudan alakalı. Aklıma gelen konuları yardımcı olmak amacıyla yine bu yazı üstünden düzenleme yaparak yayınlamaya devam edeceğim. Herhangi bir konuda sorunuz olursa:

kaya.bhdr@gmail.com adresi yoluyla bana ulaşabilirsiniz.

Selametle… 🙂

İngilitere’ ye gitmeden önceki hazırlıklar
Başa dön