Oxford Gezisi

Christ Church Koleji
Christ Church Koleji

“Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik”  sözü ile başliyim yıllar önce İbrahim Tatlıses tarafından söylenen. Bende dedim İngiltere’ de varken biz gidelim:) Oxford, yıllarca ingilizce kitaplarımızı alırken, görmek istediğimiz marka olarak akıllara kazınmış ve en iyi üniversitelerden biri olarak bildiğimiz  Oxford üniversitesi’ nin bulunduğu şehirdir. Gezi öncesi tabiki bize birer harita verildi ve ön sayfada bölgenin önemli yapıları ile ilgili veriler yer alıyordu. Şehir tamamen kolejlerden oluşuyor ve kolejlere bütün olarak Oxford Üniversitesi adı veriliyor. Gezideki şansızlığım yetişkin sınıfı değil çocuk sınıfına düşmem oldu:) Geziyi hızlandırıp, ziyarete açık olan okulları gezerek, yürüyüşümüze devam ettik.  Harry Potter’ ın filmindeki öğrencilerin yemek yediği yemekhane Oxford’ daki en eski kolejlerden olan Christ Church Koleji’ ne ait. Kolejin çıkışında,  yerlerin rengarenk kağıt parçalarıyla dolu olduğunu gördüm. Bir  ay öncesinden kalan bu kağıtlar, mezuniyet töreninden kalmaymış.

Radcliffe Camera
Radcliffe Camera

Oxford şehrinin onlarca kolejden oluşan bir üniversite şehri olması sebebiyle, şehirde bir çok tarihi kütüphane bulunmakta. Bunlardan en önemlisi ise 1749 yılında tamamlanmış olan Radcliffe Camera, içini göremesekte, bulunduğu konum ve mimarisi önemini göstermeye yeter nitelikteydi. Şehrin bir çok yerinde, kafeler mevcut.. ayrıca ulaşımı bisiklet ile sağlayan öğrenciler için, bir çok bisiklet parkı bulunmakta. Şehrin ara sokaklarında, tarihi ve o filmlerde gördüğümüz ihtişamlı kitapları, defterleri satan mağazalar mevcut. Popüler markaların, mağazaların olduğu yer ise şehrin alışveriş caddesi olan Queen Street. Bu arada her şehirde gördüğüm ve test ettiğim bir hadise var. Büyük markaların kıyafetlerinde, Made in Turkey yazısı görmek kadar gurur verici bir şey yok:) Kalite’ nin adı İngiltere’ de Türkiye diyebilirim. Bu çok genel geçer bir durum. Bournemouth, Edinburgh, Oxford, London, Brighton, Porstmouth şehirlerinde, bir çok kıyafette Made in Turkey imzasını gördüm.

İngiltere’ deki nehirlerin çokluğundan Oxford’ da faydalanmakta. Şehirdeki bazı nehirlerde ” Narrow Boat ” denen evler ve kano ile küçük gezintiler yapabilceğiniz yerler bulunuyor. Ama o kanoları sürerken çok yoruluyorsunuz. En son kalan enerjinizi oraya harcamınızı öneririm. Denizde su yılanları görebilirsiniz, korkmayın onlar sizden korkuyorlar:)

 

Selametle..

Botlar

Oxford Gezisi
Başa dön