Dot (.) com Balonu

dotcom balonu

Geçen hafta Düşün Taşın Derneği Başkanı Selim Çavuş ile yaptığım sohbette yine ufkumu açan ve en sevdiğim hobilerimden web sitesi dünyası ile ilgili ufak bir nüyans beni çok etkiledi. Bununla ilgili de yaklaşık 3-4 gündür bir yazı yazmak istedim ama nasip olmadı. Dot Com Balonu adından ufakça bahsettik ve bende üzerinde biraz düşünme fırsatı buldum. Bu gün ele alacağım konu domain isimleri ve geleceği ile ilgili sıkıntılar…

Websitesi dünyası ile tanıştığım 5 yılın içerisindeyim ve SEO teknikleri üzerinde durarak domain yani websitesi adlarının ne kadar önemli olduğu bilgisine 2 yıldır sahibim ve bu konuyla ilgili ne zaman bir konu açılsa, yine Düşünme Taşınma toplantılarından birinde bir değerli web sitesi girişimci arkadaşın bir tanımlamasını kullanırım.

“Nasıl babam zamanında şurdan bir arazi alsaydı, şimdi zengin olurduk diyorsak; çocuklarımızda gelecekte aynı konuşmayı Domain adları için yapacaklarına inanıyorum.”

Bu bağlamda bir çok websitesi adının içeriksiz sadece adının alındığını hatırlatırım. Dot Com balonuda bu aşırı şişirilmeyi oluşturuyor aslında. Son dönemde gereksiz ama tüketici toplumumuza uygun yüzlerce e-ticaret sitesi açıldı. Bu e-ticaret siteleri elinde sonunda kendi piyasalarını etkileyecek ve bu balonda ya patlayacaklar yada o balonda ki gelir yüzlerce parçadan onlara kaldığıyla kalacak. Büyük ve ilk olmak çok önemli website dünyasında, ilk yapan mutlaka kazanıyor. Bazı ters örnekleri var bunlara paradigma öncüleri sebep olduğunu ders notlarımızda açıklamıştık. Paradigma farklılığını getirerek Google diğer arama motorlarını çok rahat geçtiğini ve dünyanın en büyük firmalarından biri olduğunu size hatırlatırım. Ama, genel anlamda aynı sistem ve aynı kurguda siteler birbirlerinin önünü kesip, diğer sitelerin ve en önemlisi büyük sitelerin pazarını güçlendirdiğine inanıyorum. Bu dot com balonu ise bundan ziyade ABD de 2000 yılında yaşanan bir olayı temsil ediyor. Firmaların sektörde beklediğini bulamayıp geri çekilmesiyle oluşan  sıknıtı aslında.. Türkiye’ de de balon patlamak üzere.. bende gelecek dönem bahadirkaya.net i ve kayabahadir.com u bir çatı altına almayı düşünüyorum. Hali hazırda çalıştığım İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ nden aldığım ilk maaşımla onlarca websitesi adı alacağım ama tamamen domain adı ticareti üzerine düşündüğüm bir olay.

Zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim:)

Dot (.) com Balonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön