DÜŞ KÜTÜPHANELERİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü, British Eurolang ile ortak sosyal sorumluluk projesi olan Düş Kütüphaneleri’ nin ilkini gerçekleştirmek için  Mardin’ deydi. Mardin Savur Lisesi ve Midyad 75.yıl İMKB İlk Öğretim Okulu bu sene Düş Kütüphaneleri projesi kapsamında kütüphaneleri yenilenecek okullar olarak belirlendi. Proje kapsamında gereken kitaplar 15 Şubat 2011 ve 10 Mayıs 2011 tarihleri arasında toplandı. Proje sadece bir kitap toplama kampanyası olmadığı için, kütüphanelerin raf ve bilgisayar ihtiyacının karşılanması gerekiyordu. Gerekli raflar Banvit Kurucu Başkanı Sayın Vural Görener, bilgisayarlar ise Simit Sarayı Ceo’ su Haluk Okutur tarafından karşılandı. Projemiz hafta sonlarının en yüksek reytingli programlarından olan Mesut Yar ile “Uyan Türkiye” programında ve Akşam gazetesi köşe yazarı Burhan Ayeri tarafından köşesinde milyonlara ulaşmıştır.

Düş Kütüphaneleri - Savur Lisesi

 

Savur Lisesi, Mardin’ in Savur ilçesindeki tek lise olup, kütüphanesi yıllar önce kurulduğu için okunabilir kitap sayısı az ve rafları çok eskiydi. Topladığımız kitaplar hakkında Mardin Savur Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mehmet Selman Hamidi şunları söylemiştir:

“Artık öğrencilerimiz, gerek dünya edebiyatı gerekse Türk edebiyatından roman ve hikayelerle rüyaları süslenecek, Okuyacakları şiirlerle belki şiir sanatını öğrenebilecek ve en önemlisi, Üniversitesine sınavına hazırlanırken kaynak kitap arayışında bulunmayacaktır. Belkide onlar yarınların valileri öğretmenleri, doktorları olacaktır.”

Savur Lisesi kütüphanesine İstanbul Ticaret Üniversitesi’ nin 10. yılı olması sebebiyle İstanbul Ticaret Üniversitesi 10.yıl Kütüphanesi ismi verilmiştir. Kütüphane açılışı ise Savur Lisesi öğrencileri, öğretmenleri, Mardin Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yönetim Kurulu ve Savur Milli Eğitim Müdürü eşliğinde gerçekleştirlip öğrencilerin mektuplarının takdimiyle son bulmuştur.

Mardin Midyat ilçesinde bulnan 75.yıl İMKB İlk Öğretim Okulu ise kütüphanedeki kitapların okunabilirliği açısından dezavantajlıydı. Yeni kütüphane ile birlikte ilk ve orta öğretim çağındaki öğrencilerin kitaplarla olan samimiyetinin artması ve kitapların okunabilirliği sağlanmış oldu. Kütüphane, İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü Kütüphanesi adını almıştır. Kütüphane açılışı ise okul aile birliği başkanı, öğretmenleri, öğrencileri, müdürü ve müdür yardımcıları eşliğinde açılmıştır.

 

Bu güzel projede bizlerin yanından hiç ayrılmayan ve orada bizi en iyi şekilde ağırlayan Davut Akbegü ve Seydo Akbegü’ ye, öğretmenlerimize Üretim Araştırmaları Kulübü ailesi adına çok teşekkür ediyorum.

 

Bahadır Kaya

Üretim Araştırmaları Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı

 

DÜŞ KÜTÜPHANELERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön