OULU / FİNLANDİYA’DA SOSYAL YAŞAM

Üniversitede proje, sunum ve raporlar vasıtasıyla bir çok arkadaş ile tanıştım. Genelde Pazar günleri hepsini Kebap yemeye götürdüm. Kebap olayında da Oulu’ ya giderseniz, MEMO toripakka P durağının arkasında ve Torikatu 24 numaralı yerdeki Da Mario pizzayı tavsiye edeyim sizlere hem işletenleri de tanıdık. Bu arada durak isimlerinden sonra p ve E harfleri geliyor buda kuzey güney yönlerini belirtiyor.

Oulu -Finlandiya Kebap Gününden bir fotoğraf
Oulu -Finlandiya Kebap Gününden bir fotoğraf

Spor Aktiviteleri

Oulu’ da yapabileceğiniz özellikle bahar aylarda pek bir aktivite yok. Ancak, bahar aylarında Lapland turuna katılarak kuzey ışıklarını görebilirsiniz. Ayrıca, üniversitenin sosyal anlamda aktiviteleri ve spor faaliyetlerini takip edebilirsiniz. Zaten, havalar -30 derece olduğunda bile bisiklet kullandıkları için aktiviteye çok önem veren fit insanlar dolu. Kış aylarında ise aklınıza gelebilecek her türlü kış organizasyonu mevcut. Oulu sakinliği ve düzenliliği ile bence stresten yaşamak için hayatın belli bir döneminde kalınması gereken bir yer çünkü havasının temiz olduğu gerçeği de var. Doğası olarak da çok yeşil ve güzel bir şehir.. Mavi-yeşil-beyaz diyebiliriz şehir için. Heryerde spor salonları ve kapalı salon aktiviteleri mevcut. Her yurtdışına giden mutlaka bir müsabakayı izlemek istiyor. Finlandiya da bunun en güzeli Buz hokeyi maçları denebilir.

Buz Hokeyi

Oulun Karpat maçını arkadaşlarım Mika ve Muhammed ile  izlerken
Oulun Karpat maçını arkadaşlarım Mika ve Mohammed ile izlerken

Buz Hokeyi gördüğüm en heyecanlı spor türlerinde hemen ilk 3 e girdi diyebilirim. O kadar hareketli ve agresif bir oyun ki Türkiye ve sıcak ülkelerde oynansa insanlar aşırı tepkiler verebilir. Gayet mücadele ve hızlı bir oyun izliyorsunuz. Oulu şehir takımı ” Oulun Kärpät ” ve takım ligde ilk 3 te. En skorer takım oyuncusu diğer takım oyuncularına nazaran altın renginde bir kask takıyor. Takım sahaya çıkarken çok güzel bir şov hazırlanıyor ve seyirci destek oluyor. Gittiğimiz maçta takım yenilse de süper ve güzel bir deneyim olmuştu benim için. Maç basketbol gibi oyunda bir durum oldumu süre durduruluyor. Her periyot 20 dk aralar 15 er dk ve toplam periyot 3. Oyuncu cezalandırdıldığında 2 dk oyun dışında bekliyor ve o an takım kendi yarı sahasına kapanıyor ve genellikle goller o zaman dilimlerinde oluyor. Çok heyecanlı bir durum olduğundan oyuncunun dönüşünde ortam hemen gerilebiliyor.

Disk Golf

Finlandiya’ da gördüğüm en farklı sporlardan biri de geniş parklarda yer alan Disk golf sahaları bir frizbi ile golf nasıl oynanır? Az çok kafanızda canlanan şeyi yapıyorlar. Uzun mesafe ve kısa mesafe sahalarının kendilerine özel diskleri var aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi atışın başladığı yerde tabela ile yönlendirme mevcut.

Halkın bir kısmında ise asosyallik mevcut kendini online oyuna verip bilgisayar başından kalkmayan insanlar varmış. Tabi bu bir hastalık durumuna geldiğinden bazı askere gitmek istemeyen kişiler bana bilgisayarımı verin diye deli taklidi yaparak askere gitmemeye çalışıyorlar.

Askerlik

Finlandiya’ da askerlik zorunlu durumda genellikle lise sonrasında yapılıyor süresini tam hatırlamıyorum ama aşağı yukarı Türkiye ile aynıydı. Orada da saygı son hadde ulaşmış. Atıyorum bir müslümansınız ve 5 vakit namaz kılmak istiyorsunuz. Askerlik sırasında kesinlikle sizin ibadetleriniz esnasına nöbet yazılmıyormuş. Bunu Helsinki gezimde bizi gezdiren Kürşat kardeşimiz anlattı.

 

Oulu Golf Disk Sahası ve Sanayi
Oulu Golf Disk Sahası ve Sanayi

Merkezi Isınma

Şehirdeki her ev aynı sıcaklığıa sahip durumda şehrin yukarıda resimde gördüğünüz fabrikasından şehre sıcak su pompalanıyor anladığım kadarıyla ve her yerde iç sıcaklık aynı tabi isterseniz ek sistemler vs ile birşeyler yapabilirsiniz. Bu dediğim minimum anlamda herkesde olan durum.

Şehirde Bedava WIFI

Oulu üniversitesi bir proje yapmış ve Oulu şehrinde bedava bir WIFI ağı var. WIFI ağı ev ve iş yerleri içerisinden çekmiyor sadece sokakta kullanabiliyorsunuz ve devletin binalarında (üniversite gibi) . PanOulu adını verdikleri sistem çok güzel ve güzel bir hizmet olmuş açıkçası. 3G ye para vermenize gerek kalmıyor her durakta sokakta var. Websitelerinden nerede PanOulu olup olmadığına bakabiliyorunuz zaten. Üniversite içerisindeki internette çok hızlı olduğunu belirteyim.

 Dini Yaşam için ayrı detaylı bir yazı hazırladım. Görmek için tıklayabilirsiniz.

 

OULU / FİNLANDİYA’DA SOSYAL YAŞAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön