OULU/FİNLANDİYA’ DA DİNİ YAŞAM

Oulu’ da yaşadığım süre boyunca benle ilgili olan kısım aşağıda yer alsada. En çok ilgimi enteresan bir topluluk çekti. Yaşadığım bölge Toripakka da yaşayan aşırı dindar hristiyanların olduğu bir topluluk var kendileri teknoloji ile pek araları yok. Büyük bir marketleri olmasına rağmen içki içmediklerinden marketlerinde içki ve sigara satışı yapmıyorlar. Çocuk yapmak da onlara göre kutsal olduğu için erken evlenip onlarca çocuğa ulaşabiliyorlar. Üniversiteye bebekle gelen kişilerden kastım buraya gönderme aslında. Ayrıca, küpe, dövme, makyaj ve takı gibi şeyleride bulundurmuyorlar. Evlerinde TV de yokmuş. Ama buna rağmen çok sıcak kanlı ve dost edindiğiniz zaman sohbet etmeye gelen insanlar.

Oulu’ nın çok genç nüfusa sahip olmasının sebebide bu bölgedeki insanlar diyebilirim. Bir bebek arabasında üst üste konmuş çocuk bile gördüm yani:)

Müslüman için Yaşam

Haram Gıda için İçindekiler Kodları
Haram Gıda için İçindekiler Kodları

Diğer yazılarımda az çok dine ve inanışlara bir saygı olduğunu Finlandiya içerisinde anlamışsınızdır ama yaşam olarak aşağıdaki başlıklara ayırabilirim.

Helal Market

Bir müslüman olarak herşeyi yiyememenin verdiği bir sıkıntı oluyor. Domuz etinden kaçındığınız gibi aburcubur ürünlerde domuz ürünlerinden elde edilmiş emülgatör olabiliyor. Yandaki bazı kodlarda kesin var bazı kodlarda ise olabilir de olmayabilirde. Mesela E471 genelde bilinir ama diğerleri de riskli. Bir çok ürün bulabilirsiniz bu kodların olmadığı. Telefona bu fotoğrafı koymanız ve buna göre hareket etmeniz yeterli tabi bu bütün avrupada kullanılıyor. Sadece Finlandiya’ ya özel bir numaralandırma değil bu zaten hatırladığım kadarıyla Almanya’ daki bir Türk kardeşimizin sitesinden aldım.

Bu nedenle orada bir market soruşturdum var mı hani satış yapan diye. Bir müslüman Somali li devletin bana vereceği işsizlik parasında faiz var ve bu bana göre haramdır diyerek devlete bana borç para verin ben dükkan açayım ve size geri ödeme yapayım diyerek helal market açmış. Helal markette bir sürü türk ürünü var aklınıza ne geliyor bilmiyorum herşey var. Türk Lokumundan tutun konserve biber-sarma dolmasına sucuğa kadar herşey var. Bu mekan da Merikoskentasku E durağının arkasında bulunuyor. Son gün verdiğim veda yemeğinde arkadaşlarıma Türk Lokumu hediye etmemide sağladığı için iyice bir kanım ısındı markete.

Cami

Oulu da müslümanların ibadetlerini gerçekleştirebileceği bir cami var. Cami ile ilgili bir bilgi vermeme gerek yok ama imamın üniversitede profesörlük yapmış Bangladeş li bir müslüman olduğunu ve belediye seçimlerini kılpayı kaçırdığını söylemem yeterli olacaktır. Derneğin internet sitesi: http://www.psiy.org/home/home.html .

Oulu Finlandiya da Bayram Namazından Bir Kare
Oulu Finlandiya da Bayram Namazından Bir Kare

Bayram namazında ise 600 kişiye ulaşan bir rakam olduğundan namaz bir okuldan kiralanan spor salonunda yapılıyor. Afganistan ve Pakistan lılar bayram namazına özel kültürel kıyafetle katılıyorlarmış onuda görmüş oldum. Ayrıca, müslümanlığı seçen Finliler ile de imam özel olarak ilgileniyor onları yanından ayırmıyor.

Helsinki’ de daha farklı bir islami yaşam var. Türk camileri ve dernekleri orada mevcut ancak oraya giden ilk müslümanlar Tatar Müslümanları imiş ve Finlandiya Rusya arasında olan kış savaşında şehitleri bile olduğundan seviliyorlar. Devlet büyüklerimiz Helsinki de mutlaka Tatarların camisini ziyaret ediyormuş.

OULU/FİNLANDİYA’ DA DİNİ YAŞAM

OULU/FİNLANDİYA’ DA DİNİ YAŞAM” için bir görüş

  1. Merhaba Erasmus ile finlandiyaya gidecegim OuLu şehrine birkaç sorum var sizinle nasıl iletişimeg geçebilirim? Mail adresinizi alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön