Robotlar Geliyor! İnsanların %45 i İşsiz Kalacak

Her insan avlanmaya ya da hayatta kalabilmek için toplanmıştı. Ancak insanlar akıllıca tembel oldukları için çalışmalarımızı kolaylaştıracak araçlar yaptık. Çubuklardan, sürülerden traktöre kadar, yiyecek hazırlamaya ihtiyaç duyan herkesten, neredeyse hiç kimsenin yiyecek istemeyen modern tarımdan geçtik – ancak yine de bol miktarda var.

Tabii ki, sadece çiftçilik değil, her şey bu. Son birkaç bin yılda, her türlü fiziksel emeği azaltacak araçlar inşa ettik. Bunlar, insan kaslarından daha güçlü, daha güvenilir ve daha yorulmayan mekanik kaslardır.

Ve bu iyi bir şey. İnsan emeğinin mekanik kaslarla değiştirilmesi, insanları uzmanlaştıracak ve bu da hala fiziksel emek yapıyor olsa da herkesi daha iyi durumda bırakıyor. Ekonomiler büyür ve yaşam standartları yükselir.

Bazı insanlar, işi mekanik zihin oluşturmak için olan programcılar ve mühendis olmaya özen gösterirler. Tıpkı mekanik kaslar insanın emeğini daha az talep ettiği gibi mekanik zihinlerin insan beyninde emeği daha az talep ettiği de öyle.

Bu bir ekonomik devrim. Daha önce burada olduğumuzu düşünebilirsin, ama yapmadık.

Bu sefer farklı.

Fiziksel İşgücü

Otomasyon düşünüldüğünde, muhtemelen bunu düşünürsünüz: dev, özel kurulum, pahalı, verimli ama gerçekten aptal robotlar dünyaya kör ve kendi işi. Korkunç bir otomasyon türü vardı, ancak dünyayı ele geçirmediler çünkü yalnızca dar durumlarda maliyet etkin.

Ama onlar eski tür otomasyon, bu yeni tür.

Baxter ile tanışın.

Yetenekli operatörler, teknisyenler ve milyonlarca dolar gerektiren bu şeylerin aksine, Baxter’ın vizyonu vardır ve onu yaparken izleyerek ne yapmak istediğini öğrenebilir. Ve bir insan çalışanın ortalama yıllık maaşından daha düşük maliyet alır. Büyük kardeşlerinden farklı olarak, belirli bir iş için önceden programlanmamıştır, kollarının erişebileceği her işi yapabilir. Baxter genel amaçlı bir robot olarak düşünülebilir ve genel amaç büyük önem taşır.

Bilgisayar düşünün, çok özel ve pahalı olarak başladık, fakat ucuz amaçlı genel amaçlı bilgisayarlar ortaya çıktığında, her şey için çabucak hayati hale geldi.

Genel amaçlı bir bilgisayar, değiştirmeyi kolaylıkla hesaplayabilir veya uçakta koltuk atayabilir veya oyun oynayabilir veya yalnızca yazılımını değiş tokuş ederek herhangi bir şey yapabilir. Ve her çeşit bilgisayara olan bu büyük talep, onları her yıl daha güçlü ve daha ucuz yapan şeydir.

Baxter bugün 1980’lerde bilgisayar. O apeks değil, başlangıç. Baxter yavaşsa bile saatlik maliyeti pennies’e kıyasla azdır; et bazlı rekabet ise asgari ücrettir. Onuncuda bir hız, yüz kat daha ucuz olduğunda hala maliyetlidir. Ve Baxtor, konuşacağımız diğer şeylerin kadar akıllı olmamasına rağmen, pek çok düşük beceri gerektiren işi üstlenebilecek kadar akıllıdır.

Ve daha önce Baxter’dan daha ağrısız robotların işleri nasıl değiştirebileceğini gördük. Yeni süpermarketlerde 30 insan yaşıyordu şimdi bir insan gözetiminde 30 kasiyerli robotlar.

Veya dünya çapında yüz binlerce barist yaşıyor mu? Onlara bir barista robot geliyor. Elbette adamınız çifte mocha’nızı yapar – ne kadar mükemmel olursa olsun, asla başkasına güvenmezsiniz – ancak milyonlarca insan umurunda değil ve sadece iyi bir fincan kahve istiyor. Oh ve bu arada bu robot aslında kim olduğunuzu ve nerede olursanız olun kahvenizi sevdiğinizi hatırlayan dev bir robot ağı. Oldukça kullanışlı.

Teknolojik değişimi fantastik yeni pahalı şeyler olarak düşünüyoruz, ancak gerçek değişim son on yılın şeyleri daha ucuz ve daha hızlı hale geliyor. Artık robotlara da böyle oluyor. Ve mekanik zihinleri, karar verme yeteneğine sahip oldukları için, insanlara karşı işe yarayan, saf bir mekanik kasın yapamadığı şekilde rekabet eden bir insandılar.

Luddite Atları

1900’lerin başında teknolojiden bahsedecek bir çift atın olduğunu hayal edin. Bütün bu yeni mekanik kaslardan bir endişe ederek atlar gereksiz hale gelecektir.

Diğeri şimdiye kadarki her şeyin hayatını kolaylaştırdığını hatırlatıyor – tüm bu çiftlikleri hatırlıyor musunuz? Kıyı kıyı şeridinde posta dağıtımı yaptığını mı hatırla? Savaşa binmeyi unutmayın? Hepsi korkunç. Bu şehir işleri oldukça rahat ve şehirlerdeki pek çok insanın atlar için her zamankinden daha fazla işi var.

Bu araba olayı ortadan kalksa bile, atların hayal edemediğimiz yeni işler olacağını söyleyebilirsiniz.

Ancak siz, sevgili izleyici, 2000’den sonra ne olduğunu biliyorsunuz – hala çalışan atlar var, ancak daha önce olduğu gibi değil. At popülasyonu 1915’te zirveye ulaştı – bu noktadan itibaren aşağıdan başka bir şey değildi.

Daha iyi teknolojinin atlar için daha iyi ve daha iyi işler yarattığını söyleyen bir ekonomi kuralı yoktur. Bunu yüksek sesle söylemekten şaşırtıcı derecede aptalca geliyor, ancak insanlar için atları değiştiriyor ve insanlar aniden doğru gibi geldiğini düşünüyor.

Mekanik kaslar atları ekonomiden dışarıya ittiğinde, mekanik zihinler aynı şeyi insanlara da yapacaktır. Hemen değil, her yerde değil, ancak yeterince büyük sayılarda ve yakında bir sarılmak için yeterli olacak.

İkinci atın aynısı gibi, şimdi teknolojinin durumuna bakabilir ve işinizi değiştirmenin mümkün olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak teknoloji, biyolojinin uyuşamadığı bir oranda daha iyi, daha ucuz ve daha hızlı olur.

Arabanın at için sonunun başlangıcı olduğu gibi, şimdi araba bize gelecek şeylerin şeklini gösterir.

Otomobiller

Kendiliğinden sürüş araçları geleceği değil: onlar burada ve çalışıyorlar. Kendini süren otomobiller, insanların müdahalesi olmaksızın, yüz binlerce kilometre boyunca California sahillerinde ve şehirlerde yolculuk ettiler.

Sorun, arabaları değiştirip değiştirmeyeceklerini değil, ne kadar çabuk geçeceğini değil. Mükemmel olmaları gerekmez, sadece bizden daha iyi olmalılar. İnsanlar sürücüler, bu arada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobillerle yılda 40.000 kişiyi öldürüyor. Kendinden tahrikli otomobillerin göz kırpmamaları göz önüne alındığında, sürüş esnasında metin yazmayın, uykulu veya aptal olmayın; zaten olduklarından daha iyi olduklarını görmek kolay.

Kendinden tahrikli arabaları arabalar olarak tanımlamak şimdi ilk araba mekanik atlarını çağırmak gibidir. Tüm biçimlerindeki otomobiller, atı kullanmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor; bu ismi kullanarak, hatta yapabilecekleri hakkındaki düşünceleriniz sınırlanıyor. Kendi kendine çalışan otomobilleri gerçekte ne olduklarını söyleyelim:

Otomobiller: Ulaşım nesnelerine-noktadan-A-noktaya-B sorununun çözümü. Geleneksel arabalar insanları taşımak için insanın büyüklüğünde olur, ancak minik otomobil aşınma evlerinde çalışabilir ve dev kamyonlar çukur mayınlarında çalışabilir. İşleri değiştirmek, kaç tane işi biliyor ancak Birleşik Devletler’deki ulaştırma endüstrisi yaklaşık üç milyon insanı çalıştırıyor. Dünya çapında tahmin edilen bu, asgari 70 milyon iş gibi bir şey.

Bu işler bitti.

Her zamanki iddiada sendikalar bunu önleyecektir. Ancak tarih, onları değiştiren ve işçiler her zaman gevşek olan teknolojiyle savaşan işçilerle doludur. Ekonomi daima kazanır ve otomobilleri benimsemek için çılgınca farklı endüstriler arasında büyük teşvikler vardır.

Birçok ulaştırma şirketi için, insanlar toplam maliyetinin yaklaşık üçte biridir. Bu sadece düz maaş masrafları. Uzun mesafeli kamyonlarında uyudukları insanlar zamana ve paraya mal oluyor. Kazaların maliyeti. Dikkatsizlik pahalıdır. Sigorta şirketleri buna karşı olacaklarını düşünüyorsanız, tahmin edin ne oldu? Mükemmel şoförü, küçük primlerini öder ama asla kaza geçirmez.

Otomobiller geliyor ve çoğu insan robotları değişen toplumu görecekleri ilk yer. Ancak ekonomide, aynı şeyin gerçekleştiği, ancak daha az gözle görülür başka yer var.

Bu yüzden otomobillerle birlikte gelir, bu nedenle her şey gider.

Gelmek İçin Şeylerin Şekli

Otomobiller ve Baxter’lara bakmak ve düşünmek çok kolay: Teknolojide her zaman insanların zaten yapmasını istemediğimiz düşük yetenekli işlerden kurtulmuş oluyoruz. Her zaman yaptıkları gibi daha yetenekli ve daha iyi eğitimli işler yapacaklar.

Yüz milyon ilave insanı yüksek öğrenimle zorlama sorunu da göz ardı edilerek, beyaz yakalı çalışma da güvenli bir cennet değil. Eğer işiniz bir ekranın önünde oturuyorsa ve yazıp tıklayıp – şu anda yapıyor olmanız gerektiği gibi – botlar da sizin için geliyor, dostum.

Yazılım botları hem maddi olmayan, hem de fiziksel robotlardan daha ucuz ve daha ucuz. Beyaz yakalı işçiler, şirket perspektifinden hem daha pahalı hem de çok sayıdadır – işlerini otomatikleştirmek için teşvik düşük vasıflı işlerden daha fazladır.

Ve bu sadece otomasyon mühendislerinin içindir. Bunlar, tüm işi bir yazılım botuyla değiştirmek olan yetenekli programcılardır.

Dünyanın en akıllı otomasyon mühendisinin bile işinizi yapacak bir bot yapamayacağını düşünebilirsiniz – haklı olabilirsiniz – ancak programlamanın en uç noktaları süper akıllı değildir. Programcılar botlar yazarlar. Süper akıllı programcılar şu botları yazarlar: Kendilerine programcının onlara hiçbir zaman yapmaları öğretemeyeceği şeyleri nasıl yapacaklarını öğretin.

Bu nasıl işler bu videonun çok ötesinde bir şey, ancak sonuçta bir bota bir şeyler demeyi göstermek, bota doğru bir şekilde yapılmış şeyleri göstermek ve nasıl yapılacağını bulmak için sınırlı yollar var Yapılacak iş.

Sadece bir amaçla ve nasıl yapılacağına dair bir örnek bile olsa, botlar hala öğrenebilir. Birçok bakımdan artık bir insan çabası olmayan borsayı ele alalım. Çoğunlukla kendilerini öğreten diğer botlara sahip hisse senetleri ticaret hisse senetleri öğreten botlar.

Yine: insan denetçilerinin istediği şeyleri temel alarak emirler yürüten botlar değil, kendi başına ne alıp satacaklarının kararlarını botlar oluşturuyor.

Sonuç olarak, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın zemini, günlük işlerini yapmayan tüccarlar tarafından doldurulmadı, büyük ölçüde bir TV seti.

Bu yüzden botlar pazarı öğrendi ve botlar yazmayı öğrendi. Son zamanlarda bir gazete tuttuysanız muhtemelen bir bot tarafından yazılan bir hikaye okudunuz demektir. Bir şey yazmak için botlarla çalışan şirketler var: Spor hikayeleri, TPS raporları, hatta iş başında yazdığınız üç ayda bir raporlar.

Kağıt işleri, karar verme, yazma – çok sayıda insan işi bu kategoriye giriyor ve insan metal emeği talebi bu alanların azalması yönünde. Ancak meslekler kesinlikle botlardan korunuyor mu? Evet?

Meslekler

‘Avukat’ dediğinizde, duruşmaları düşünmek kolaydır. Fakat avukatın büyük bir kısmı, davaların muhtemel sonucunu ve etkisini öngören yasal belgeleri hazırlarken, “keşif” denen şey var; burada, evrak kutuları avukatlara atılıyor ve deseni ya da birinin dışındaki şeyleri bulmaları gerekiyor. İşlemi hepsine yerleştirin.

Bu her şey bot çalışabilir. Özellikle Keşif, birçok firmada zaten bir insan işi değildir. Geçmesi gereken evraklar olmadığı için, her zamankinden daha fazla şey var, zeki araştırma botları milyonlarca e-postayla ve haftalık notlar ve hesaplarla haftalarca değil, insan araştırmacılarını sadece maliyet ve zaman açısından eziyor ama , En önemlisi doğruluk. Botlar, bir milyon e-postayla okumakta uyumıyor.

Ancak basit olan budur: IBM’in Watson adlı bir botu vardır: Onu TV’de Jeopardy’de yok etmeyi görmüşsünüzdür – ancak bu onun için eğlenceli bir yan projedir.

Watson’un günlük işleri dünyadaki en iyi doktor olmaktır: insanların kendi sözleriyle ne söylediğini anlamak ve doğru teşhisleri geri vermek. Ve bunu zaten Slone-Kettering’de yapıyor, akciğer kanseri tedavileri için rehberlik ediyor.

Tıpkı Auto’nun mükemmel olması gerekmediği gibi – insanlardan daha az hata yapmanız yeterlidir – aynı şey doktorlar için de geçerlidir.

İnsan doktorları hiçbir şekilde kusursuz değildir – yanlış tanı sıklığı ve şiddeti korkunçtur – ve insan doktorları bir insanın karmaşık tıbbi geçmişiyle uğraşırken ciddi derecede sınırlıdır. Her ilacın ve her ilacın diğer her ilaca olan etkileşiminin anlaşılması insan bilgisinin kapsamı dışındadır.

Özellikle de bütün işi olan araştırma robotları olduğunda, bir seferde 1.000’den fazla yeni ilaç test etmektir.

İnsan doktorları kendi deneyimleriyle iyileştirebilirler. Doktor botlar, her doktor botunun deneyimlerinden öğrenebilirler. Tıbbi araştırmalarda en son gelişmeleri okuyabilir ve tüm hastalarına dünya çapında olan her şeyi takip edebilir ve aksi bulmanın imkânsız olacağı bir ilişki kurabilir.

Bütün doktorlar ortadan kaybolmaz, ancak doktor botları insanlarla karşılaştırıldığında ve telefonunuz kadar uzaktaysa, genel doktorlara olan ihtiyaç az olacaktır.

Dolayısıyla profesyoneller, beyaz yakalılar ve düşük yetenekli işçiler endişe duyacak şeyler var.

Ancak belki de hala endişelenmiyorsunuz çünkü özel bir yaratıcı kar tanesi. Tahmin et ne oldu O kadar da özel değilsin.

Yaratıcı İşçi

Yaratıcılık büyü gibi hissedebilir, ancak değil. Beyin karmaşık bir makinedir – belki de bütün evrende en karmaşık makine – ancak onu simüle etmeye çalışmamamız bizi durdurmamıştır.

Tıpkı mekanik kaslar mekanik zihinlerin hepimizin yaratıcı çalışmaya geçmesine izin vereceğini düşünen işlere girmemizi sağladığı fikrindedir. Fakat insan zihninin sihirli bir şekilde yaratıcı olduğunu varsaysak bile – değil, sadece tartışmanın uğruna – sanatsal yaratıcılık çoğunlukla işleri bağlı değildir. Çalışmalarını gerçekte yaşayan yazarlar, şairler, yönetmenler, aktörler ve sanatçıların sayısı, işgücünün küçük, küçük bir kısmıdır. Ve bunlar, popülariteye bağımlı meslekler olduğu için, her zaman nüfusun küçük bir parçası olacak.

Şiir ve resim temelli ekonomi diye bir şey yoktur.

Ah, bu arada, arka planda olan bu müziği dinliyor musun? Bir bot tarafından yazılmış. Adı Emily Howel ve gün boyunca ücretsiz sonsuz sayıda yeni müzik yazabiliyor. İnsanlar, kör bir teste tabi tutulurken, onunla insan bestecileri arasındaki farkı anlayamazlar.

Yapay yaratıcılık hakkında konuşmak biraz garip geliyor – Bu ne demektir? Ama yine de gelişmekte olan bir alan.

Satranç oynamanın benzersiz yaratıcı bir insan becerisi olduğunu düşünen insanlar, makinelerin bizden önce gelene kadar hiçbir zaman yapamayacaklarını düşünüyorlardı. Ve böylece tüm insan yetenekleri için geçerlidir.

Sonuç

Doğru: bu çok şey olabilirdi ve onu reddetmek isteyebilirsiniz – ilerlemenin sonsuz ve aptalca öngörülerinden alaycı olmak kolaydır. Bu yüzden tekrar vurgulamak önemlidir bu şey bilimkurgu değildir. Robotlar şu anda burada. Laboratuarlarda ve aşınma evlerinde, konseptin kanıtı olan korkunç miktarda çalışma otomasyonu var.

Daha önce ekonomik devrimler yaşadık, ancak robot devrimi farklı.

Atlar şu an işsiz değiller çünkü bir tür olarak tembelleştiler, işsizler. Bir atın yapabileceği çok az iş vardır, bu onun atmosferi ve saman için öder.

Ve çok parlak, mükemmel yetenekli insanlar kendilerini yeni at bulacaklardır: kendi arızaları olmadan işsiz kalırlar.

Ancak hala yeni işlerin bizi kurtardığını düşünüyorsanız, burada düşünülmesi gereken son nokta var. ABD nüfus sayımı

Robotlar Geliyor! İnsanların %45 i İşsiz Kalacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön