Savur’da Kütüphane Açılışı – midyatdogus.com

Savur Lisesi Kütüphane Açılışı
Savur Lisesi Kütüphane Açılışı

“Sosyal Sorumluluk Değil Toplumsal Zorunluluk” sloganıyla yola çıkan İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü öğrencileri pazartesi günü Mardin’in Savur İlçesinde Savur Lisesi’ne bir kütüphane kazandırdı. Pazartesi günü açılışı yapılan kütüphane’de güncel roman hikaye ve şiirler, araştırma kitapları, üniversite sınavına hazırlık setleri, çeşitli bilim, kültür, edebiyat dergileri ansiklopediler yanında ders kitapları da bulunmaktadır.
İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü öğrencileri savur Lisesi’nde kütüphane yapmak istediklerini Mardin Kent Konseyi Gençlik Meclisi’ne sunarak yörede kütüphaneye ihtiyaç duyan okulların bilgisini istemişti. Mardin Kent Konseyi Gençlik Meclisi ise yaptığı incelemelerle Savur lisesinin böyle bir kütüphaneye ihtiyacı olduğunu saptayarak kütüphane yapılmasını istedi. Yapılan görüşmeler sonrasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü öğrencileri kütüphane için gerekli olan kitapları rafları, bilgisayarı, çeşitli yerlerden temin ederek Cuma günü Mardin’in Savur ilçesine geldi. Hafta sonu okulda raflar takıldı ve kitaplarda raflara yerleştirildi. Açılışa Savur Milli Eğitim Müdürü Mehmet Arslan, Eğitimci-yazar Mehmet Selman Hamidi, Mardin Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yönetim Kurulu Ercan Kerelti, Mehmet Nurullah Düzgün, Ahmet Demir, Nurettin Direkçi, Savur Lisesi Öğretmenleri ve öğrencileri katıldı..
Açılışta konuşma yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü öğrencileri Abdulhamit Ademhan, Bahadır Kaya ve Hüseyin Budak, “Düş Kütüphaneleri” başlığıyla bu yola adım atıldıklarını, yaptıkları işi bir sosyal sorumluluk değil toplumsal zorunluluk olarak gördüklerini, kitaplıklarını Banvit Kurucu Başkanı Vural Görener’in karşıladığını, bilgisayarı ise Simit Sarayı CEO’su Haluk Okutur’un bağışladığını, kitapları ise kendi aralarında topladıkları ve bazı yayınevleriyle anlaşarak kitap temin ettiklerini ifade etti. Açılış esnasında konuşma yapan çıkan İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü üyesi Bahadır Kaya şunları ifade etti: “Türkiye’nin okuyan yeni nesli için; Düşlerimizi Gerçeğe çeviriyoruz.İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü’nün British Eurolang Dil Kursları desteğiyle başladığı yeni projesi Düş Kütüphaneleri… Ülkemizin dezavantajlı bölgelerindeki okullarımızın kütüphanelerinin iyileştirilerek, o okullarımızda, okuyan, düşünen, hayal kuran ve hayallerinin peşinde koşan yeni bir neslin yetişmesi için kollarımızı sıvadık. Bu… proje, herkesin sorumluluk alması, mutlaka çorbada tuzunun olması gereken bir proje. Bu yüzden, projemize başlarken bunun bir “Sosyal Sorumluluk Değil Toplumsal ZORUNLULUK” olduğunu ilan ediyoruz.”dedi.
Açılışa katılan savur Milli eğitim müdürü Mehmet Arslan Kütüphanelerin insan yaşamındaki yerinin önemli olduğunu vurgulayarak emeği geçen herkese minnettarlığını ifade etti. Mardin Kent Konseyi Gençlik Meclisi Eş Başkanı Ercan Kerelti ise gençlik meclisi olarak böyle bir faaliyette yer almaktan gurur duyduğunu ve bundan sonra gençlik meclisinin bu tür çalışmalara daha fazla önem vereceğini kaydetti. Açılıştan sonra duygularını ifade eden Eğitimici-Yazar Mehmet Selman Hamidi ise şunları söyledi: “ Ben bu okulda 3 yıl orta okul, 3 yıl lise olmak üzere toplam altı yıl eğitim gördüm. Ve şuanda da burada edebiyat öğretmeniyim. Öğrencilerimle beraber çoğu zaman kaynak sıkıntısı çekiyorduk ve keşke kütüphanemiz olsa diyorduk. Nihayet İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü’nün katkılarıyla, Gençlik Meclisimizin katkılarıyla böyle bir işe imza atmayı başarabildik. Şuan okuduğum okula biraz olsun katkı sağlayabilmişsem ne mutlu bana. Çünkü bir kütüphane açmak bin hapishane kapatmak demektir. Umarım buradan mezun olan kardeşlerimde bir gün Savur Lisesi’ne bu tür katkılar sağlarlar. Amacım idealist öğrenciler yetiştirerek yurdun dört bir yanında yeni fidanların yeşermesini sağlamak.”
Açılış Savur Lisesi öğrencilerinin yazdıkları teşekkür mektuplarının okunmasının ardından sona erdi.

Kaynak: midyatdogus.com/

Savur’da Kütüphane Açılışı – midyatdogus.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön