Tüm Detaylarıyla Yandex Navigasyon Nasıl Çalışır?

Merhabalar,

Uzun zamandır kullandığım Yandex Navigasyon’ u ne zaman açsam aklıma çalışma mantığı gelmekte ve eğer topluluk içerisinde isem mutlaka bu konun defalarca açılıp tartışıldığına da şahit oldum. Yandex Navigasyon’ un çalışma mantığının herkesçe merak edilen bir husus olduğunu düşünerek bu yazıya blogda yer verdim. Dilerseniz Yandex Navi ne yapar, nedir bu çalışma mantığı irdelenecek kadar farklı özellikler bunlardan bahsedelim.

Yandex Navigasyon Nedir?

Yandex Navigasyon bildiğiniz navigasyon uygulamalarının bir örneğidir aslında. Her zaman fark yaratan uygulamaların farklı paradigma ile çalıştığı bilinir. Bu uygulamayı da diğer uygulamalardan ayıran birçok özellik var:

 • Trafik Fonksiyonu
 • Ücretsiz Olması
 • Bütün uygulama marketlerinde ve internette olması
 • Veriyi Doğru Okuması (Tahmini Veriler Dahil)
 • Güncel Kalmak
 • Kurumlar Kategorisi
 • Sesli Arama
 • Sosyal İletişim İmkanı Vermesi

Yandex Navigasyon Trafik Fonksiyonu Nasıl Çalışır?

Yandex Trafik mevcut trafik haritalarını gösteren bir fonksiyon. Örneğin, İstanbul’ da kıta değiştireceksiniz ancak, birinci köprümü ikinci köprü mü sizin için daha iyi olur tahmin edemiyorsunuz. Uygulamanın trafik ışıkları simgesine tıkladığınız an haritanız renkleniyor ve neredeyse sokak sokak Yandex size trafik durumunu gösteriyor. Buna bakarak karar verebileceğiniz gibi, kararı Yandex’ e de bırakabiliyorsunuz.  Tam da bu noktada İBB Şehir uygulamasından ayrılan fonksiyon devreye giriyor. Yandex sizin için rota çiziyor. Rotayı çizerken sizi en boş yol ve az uzaklıkla yani en optimum çözümle  hedefe ulaştırıyor. En çok merak edilen soru ise tam burada geliyor:

Yandex Trafik Bilgilerini Nasıl Elde Ediyor?

Yandex, elinizdeki uygulamaların ayarlar kısmında göreceğiniz ‘Konumu ve Trafiği Bildir’ seçeneği ile GPS ‘ den bilgileri topluyor. Burası herkesin malumu olabilecek bir cevap ancak, Yandex asıl hamleyi şurada yaparak verilerinin daha doğru bir hal almasını sağlıyor.

Neredeyse lojistik şirketlerinin hepsinde olan takip sistemleri vardır. Bunların birçoğunun verisinide Yandex anlaşarak elde etmiş. Böylece, sistem mükemmel bir hal alıyor.

Şöyle düşünelim: elinde Yandex Navigasyon olan 200 kişi bir caddede bu trafik uygulamasını kullarak yürüsün, yürüme hızını Yandex yanlış algılayabilir ve  trafik varmış gibi araç kullanan sürücüleri yanıltabilir ancak tam o sırada bir Yandex Navigasyon kullanan araç sahibi caddeden geçse veya lojistik şirketlerinden birinin arabası oradan geçse caddenin açık olduğu verilere hemen yansıyacaktır.

Harita.Yandex websitesinde Yandex’ in trafik imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca, buraya özgü olarak belirli bir gündeki belirli bir saati düşünürek trafik tahmini de yaptırabiliyorsunuz.

Sosyal İletişim İmkanı Vermesi

Aracınızda gidiyorsunuz ve trafiğe kaldınız, Allah’ ım bu saatte ne trafiği ileride açılıyor mu? İleride ne var sorularının cevabını ancak, trafiğin ilerisinde bir tanıdığınız varsa arayıp öğrenebilirsiniz. Ancak, Yandex Navigasyon’ da ‘Kur’ bölümü aktif edilmiş.  Böylece yolun ilerisindeki bir Yandex kullanıcısı, “arkadaşlar trafik sol şeritte bir arabanın bozulması sebebiyle tıkalı” şeklinde uyarı verebiliyor. Sizde sağ şeritte bekleyebilir veya ona göre karar alabilirsiniz. Ayırca, bu sosyal ortam trafik yollarının ve verilerinin de güncel kalmasını sağlıyor.

Trafik Bilgisinin Yol Çalışmalarına Göre Değişen Güzergah Bilgilerinin Güncel Olması

Yandex Navigasyon’ u kullanırken size rotada söylenen yola bir geldiniz ve gördünüz ki kazı çalışması var. Hemen Yandex’ e kullanıcılar bunu bildirebiliyorsunuz. Kazı çalışması ile ilgili yeterince bilgi geldiğinde Yandex bunu haritasına güncelliyor. 2 Temel örnek vereyim.

 1. Ümraniye Careffour ve oradaki bankalar arasında olan yol, henüz Google haritalarında yokken, Yandex haritaları bunu kendi haritasına yerleştirmiş durumda.
 2. Libadiya Caddesi üzerindeki metro çalışmaları sebebiyle değişen güzergah Yandex’ de neredeyse kazılar ilk başladığından beri güncel halde.

Trafik fonksiyonun ve sosyal paylaşımın bu kadar fark oluşturduğu bu uygulama, ücretsiz olması ve bütün uygulama marketlerinde yer almasıyla da kendi yıldızını parlatıyor açıkçası. Ayrıca, Yandex haritalarına eklenen kurumlar navigasyonda gözüküyor ve basit kategorilendirmesiyle acilen Diş Hekimi ihtiyacınız olduğunda en yakın diş hekimini kolaylıkla tespit etmenizi sağlıyor. Ayırca, bünyesinde sesli arama ve navigasyonda Türkçe Sesli yönlendirme mevcut. Haritaya bakarak dikkatinizi azaltmıyor yola odaklanabiliyorsunuz.

Daha Neler Olabilir?

 • Yandex’ in ilk fırsatta toplu taşıma verilerini de bu sisteme entegre etmesi gerektiğini düşünüyorum. Yandex Navigasyon gerekirse aracını şuraya parket ve atla metrobüse 20 dk daha erken gidersin diyebilmeli 🙂
 • Yandex Haritalarına kayıtlı kurumlara bir oylama sistemi kurulabilir ve böylece en yakın Diş Hekimi’ nden ziyade En iyi ve yakın optimal bir çözüm sunabilir.

Keyifle yazdım, umarım keyif almışsınızdır.  En yakın zamanda Test sürüşü için Yandex’ e bir şans verin ve sizin için neler yapabildiğini görün!

Selametle . . .

Tüm Detaylarıyla Yandex Navigasyon Nasıl Çalışır?

Tüm Detaylarıyla Yandex Navigasyon Nasıl Çalışır?” hakkında 2 yorum

 1. çok güzelde adres bulamıyoruz hastane adresleri yok. bi doktorun muayenesinin açık adresi var ama yandexte bulamadım

 2. Uygulama ekran kapandığında yönlendirmeyi bırakıyor.Here uygulamasında olduğu gibi sesli yönlendirmeye ekranı kapatsanız dahi devam edebilse ve internetsiz de çalışabilse dadından yinmiycek kadar güzel olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön