Tuvalu diye bir ülke

Bir Ada Ülkesi Tuvalu

24.03.2012 tarihli haberleri yine bir kaç haber sitesinde takip ederken, Ermenistan’ ın Tuvalu adlı ülke ile diplomatik ilişkiler başlattığını gördüm ve ülkeyi merak ettim. Tuvalu bir ada ülkesi 9 adadan oluşuyor ve en yüksek noktası deniz seviyesinden 4.5 metre yükseklikte. Ayrıca, En büyük adası ve başkenti olan Fongafale adasının en geniş yeri 400 metre uzunluğunda. Bu ülkenin en büyük sıkıntısı o coğrafyada ki bir çok ada ülkesi gibi “kürsel ısınma”. Küresel ısınma ile yükselen deniz seviyesi, sıcaklığın 1 derece daha atması durumunda adayı haritadan silecek. Ülkenin 2006 yılında gözüken nüfusu 12 bin dir.

Ülkenin beni çok ilgilendiren kısmı ise .tv uzantılı alan adına sahip ülke olması. Yani, .tv uzantılı domain satışından gelir elde etmektedirler. Bu domain adını dotTv firmasıyla anlaşarak 2000 yılında kullanıma açtılar ve şuan her 3 ayda bir 1 Milyon Dolar gelir elde etmektedirler. Bazı firmalar, domain adının ülke yok olacağı için  herhangi bir işlevi kalmayacağını söylüyorlar. Tabi bu başka  domain adlarına talebi arttırmaya yönelik bir duyuru da olabilir. Neticede, .tv uzantılı kanallar bir çok televizyon kanalı ve site için önem arzetmektedir. Tuvalu ile ilgili bilgiler, tahmin ettiğinizden daha fazla aslında.

Ülke 1978 yılında Birleşik Krallık’ dan bağımsızlığını almış. Ama, her Birleşik Krallık Ülkesi gibi kraliçesi şuan İngiltere kraliçesi olan II. Elizabeth  dir. Adanın keşfide 1568′ de İspanyol bir denizci olan Alvaro de Mendana ile gerçekleşmiştir. Adanın küçük ve ağaç ile dolu olması sebebiyle pek önemsenmediği söylenebilir. 18.yy da insanların varlığı bir denizci vasıtasıyla öğrenilince, 1861 yılında Londra Misyoner Cemiyeti tarafından yollanan A. W. Murray ile misyonerlik faaliyetleri başlamıştır (Bu Murray mübarek adam herhalde kaynaklarda sıfat olarak “Reverend” yani muhterem kelimesi kullanılmış. ). Tuvalu 1877 yılında İngiliz himayesine girmiştir ve 1892 tarihlerinde Gilbert ve Ellice Adalarına bağlanmış. Ülkenin 2. Dünya savaşında Japonlarla anıları da mevcut. Pearl Harbor baskınının olacağı dönemlerde Japonya bu adaları ve ABD askerlerinin bulunduğu yerleri bombalamıştır.  Ülke 189. üye olarak 2000 yılında Birleşmiş Milletler’ e katılmıştır.Fotoğraf albümlerinde ise 2008 yılı Olimpiyatlarına katılmış olduklarını gördüm.

Ülke sular altında kaldıktan sonra tarihleriyle beraber tarih olacak bütün detaylarını bir çok kaynaktan derlemeye çalıştım. Tuvalu’ lar yok olmasın edebiyatı için çok geç olsa da, halkın %10′ unun internet kullandığı bir ortamda .tv uzantısını bir gelir kaynağına dönüştürmeleri mükemmel bir strateji olarak görüyorum.

Tuvalu diye bir ülke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön