Lojistik Haftasında Süper Anektodlar

İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü’ nün Lojistik Haftası etkinliğini blogumdan duyurmuştum. Bende bir yandan etkinlikte görev alıp arkadaşlara yardım ederken diğer yandan etkinlikte duyduğum güzel  bilgileri sizlere aktarma adına not aldım. Etkinlikte ASE Lojistik firmasından Aytek Bey’ in, MNG Kargo ve FEDEX Kargo’ dan Ali Gürdal Bey’ in katılımları ile gerçekleşen etkinlik Endüstri Mühendisliği öğrencileri için olsun,  Lojistik öğrencileri için olsun, E-Ticaret meraklıları için olsun çok önemli detaylar taşıyordu.

İTİCÜ LOJİSTİK HAFTASI
İTİCÜ LOJİSTİK HAFTASI

E-Ticaret

İlk olarak Ali Gürdal E-Ticaret siteleri üzerinde durdu. Hepsiburada.com ilk açılırken bu iş tutarmı dediklerini ve günde sadece depodan 1-2 tane malzeme çıktığından bahsetti. Şimdi ise günde onbinlerce malzeme sahiplerine ulaşmaya çalışıyor. Tabi bu 1-2 malzemelik mal çıkışı çok değil 10 yıl önce yaşanan bir olay.  FEDEX’ in bölge müdürlüğünün Dubai’ de olması sebebiyle, Dubai’ ye gittiğini ver her duvarda Muhteşem Yüzyıl dizisinin afişlerini gördüğünü söyledi. Muhteşem Yüzyıl’ a olan ilgiden ziyade Türk dizilerine oyuncularına olan ilgiden bahsetti Ali Gürdal ve Türkiye’ ye girişimci olmak için gelen bir Dubai’ li Kıvanç Tatlıtuğ’ un filmerlde giydiği tişört, iç çamaşırı, yattığı çarşaf ve nevresim takımlarını sattığı bir site oluşturmuş. Film setine bu işi yapan firmaları bulup e-ticaret sitesine bağlamış ve şuan 40 kişilik çalışanı olan bir firmaya dönüştürmüş bu projeyi. 1 tonluk bir satıştan bahsediliyor. Çarşafla, tişörtle yapılan ticarette ki 1 ton ne kadar malzeme eder siz düşünün. Bu noktada Arap Baharı’ na temas etti kendisi. Arap Baharı’ nın aslında bir özgürlük amaçlı olarak değil de en alt kademedeki insandan en üst kademedeki insana kadar tüketimi arttırmak. Tüketimi arttırmak ta parayı elinde tutandan halka yayarak olacağını söyledi. Tabi bu tüketim de Türkiye’ ye çok büyük bir gelir kapısı kazandıracağı da aşikar. Türkiye’ deki E-Ticaret satışında ise çok komik detaylar mevcuttu. Alıcıların ciddi bir kısmını Anadolu’ da ki bayanlar oluşturuyormuş ve Kargo firmalarının en çok teslimiyet sorunu yaşadığı cinsiyet de yine bayanlarmış bunun sebebi ise, kocalardan gizli alınan malzemeler kapıya geldiğnide “ben böyle bir sipariş vermedim” cevabının alınmasıymış:)

MNG Kargo ve Türkiye’ de Kargo

MNG Kargo’ nun Türkiye’ de tek hava lojistiği kullanan (domestic anlamda) firma olması ve şuan Türkiye’ de ki büyük başarılarının ve yatırım güçlerinin ardında holding firmasının inşaat sektöründeki başarısından bahsetti. Ortadoğunun alt yapsınıda büyük rol alan firmanın adını ne yazıkki unuttum. MNG ile ilgili biraz daha ilginç detaylar vermeye devam edeyim. MNG Kargo’ nun üründeki bozulmalarının oranı 100 binde 3 şeklinde ve  küçük gibi görünen bu durum günde 250 bin taşıma yapıldığı düşünüldüğünde 7-8 müşterinin menuniyetsizliği ile sonuçlanıyor. Türkiye’ de ki ulaştırma sorununda da Türkiye’ de posta numarasının işe yaramaması gösteriliyor. Ali Güral Türkiye’ de Posta numarası kullanılmadığı gibi her gelen belediye başkanı 3-4 tane sokak ismini değiştirdiğinden adreslerde sıkıntı yaşanabildiğini söyledi. Almanya’ da bir posta numarasıyla direk bu işin çözümü gerçekleşse de ne yazık ki Türkiye’ de henüz oturmadı.

Dağıtım Merkezleri

Lojistikle ilgili de “Lojistik Firmalar Dağıtım Merkezleri’ ni Nasıl Belirliyor” sorusu da Endüstri Mühendisleri’ nin bağlayan mükemmel bir soruydu. Sorunun cevabı da Müşterinin talebi, dağıtım yerinin merkezi konumda ve dağıtım yapılacak yollara yakınlığı ile doğrudan bağlantılı ve bu bağlamda bir çok ulaşım noktasının birleşme adresi Ankara ve Afyon’ nun olmazsa olmaz olması gibi İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi şehirlerde dağıtım merkezlerinin kurulduğu diğer şehirler. Türkiye’ de kargonun % 50 sinin İstanbul’ dan yapıldığını öğrenmek de İstanbul’ da ki dağıtım merkezlerinin çokluğunu açıklıyor zaten. Bu iş için çalışan Endüstri Mühendisleri’ de gerçekten bir planlamanın içerisinde olduklarını iliklerine kadar hissediyor olmalılar. Fedex Kargo’ nun ABD’ de ki başarısı ise 500 kmlik bir dağıtım merkezinden kaynaklanıyor olsa gerek:) Dünyada ençok uçağı olan firmalardan biriside FEDEX Kargo:)

Öğrencilere en büyük tavsiyede bol bol staj yapmaları ve bu işi pratikte yaşamaları yönünde. “Ben işletme okurken bitirince yönetici olacağım diye düşünürdüm. Ama, kimse size sıfırdan yöneticilik vermeyeceğini görüyorsunuz. Sevdiğiniz işi yaptığınız zaman bir yerlere geliyorsunuz. Çünkü, ayaklarınızın geriye gittiği bir iş te ileriye gitmeniz olanaksız. FEDEX’ de ki 250 çalışandan işini yapmış olmak için yapan yokmu zannediyorsunuz? Yada mutsuz olan? bu insan böyle olduğu zaman FEDEX bunu kalan 249 kişiyle de yürütür onun isteksizliği firmaya bir şey kaybettirmiyor. Ama severek yapacağınız iş size daha çok katıyor.” sözleriyle de istekli iş yapmanın önemini de Ali Gürdal ifade etti.

Ben etkinlikte tecrübeleri dinledik ve bu tecrübelerden faydalananların sayısını arttırma adına bu yazıyı sizlere sunuyorum. Umarım beğenmişsinizdir.

Lojistik Haftasında Süper Anektodlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön