Nereye Gideceğini Bilen Adama Dünya Çekilip Yol Verir

Düşün Taşın Derneği 1 Temmuz’ da düzenlediği ve Türkiye’ nin 4 bir yanından yeni temsilcilerinin katıldığı organizasyonda Düşün Taşın’ a yakışan çok güzel aktiviteler de gerçekleşti. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu Uğur Yasin Asal’ ın sunumunda ise mükemmel nüyanslar vardı. Bu bilgileri paylaşmadan önce biraz kendi bir kaç görüşümü belirteyim.

Öncelikle İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunu Uğur Yasin Asal’ ın ve Ömer Nart’ ın bulunduğu ve konuşmalar yaptığı organizasyonda bende kendi okulumdan mezun CEO larla tanışmış oldum. Uğur Yasin Asal İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü’ nün kurucusu ve kardeşide şuan Bankacılık ve Finans Kulübü’ nü yönetiyor. Bizim Üretim Araştırmaları Kulübü’ nden de haberinin olduğunu söyledi. Gelgelelim sunuma sunumdan anektodlar ve bazı tuttuğum satır başlarına

Sunum

Gençlerin öncelikle kendi lügatlarından bu yaşta olmaz kelimesini çıkarması gerekiyor. Türkiye’ de üniversiteden her birey hemen hemen eşit çıkıyor ve üniversite öğrencilere global bir perspektif veriyor. Kendimizde bir gelişim çizgisi oturtmalı ama bunu bir plan dahilinde yapmalıyız. Bunu yaptığımız zaman gerçekten aranan adam oluruz.

Üniversite eğitim sırasında katıldığınız organizasyonlarda size yararı olmadığına inanıyorsanız gitmeyin. Her etkinliğe gitmek vakitte gereksiz kayıplara yol açacaktır. Yaptığınız plan dahilnide nereye gideceğinizi ölçün  ve siz nereye gideceğini bilen adam olduğunuz zaman kimse siz engel olamaz. Nereye gideceğini bilen adama Dünya kenara çekilip yol verir . Hayatınızı planlayamadan geçen her gününzde internetde geçirdiğiniz vakit gündeminiz olur ama bir plan adım atan insan için internet pek sorun olmayacaktır.

Plan yaparken en önemli işlerden birisi de planı yazarak yapmak. Bu size atamadığınız adımı attıracaktır. Sizi topluma sunacak unsurlar önemlidir. Bu unsuları edinmek için bir strateji gerekiyor ve aksiyona geçmeyen stratejiye de strateji denmez.

Amerika Birleşik Devletleri’ nde anlatılanlar hep büyük firmaların deneyip tecrübe ettiği bilgilerden oluşuyor. Üniversite bilginizi sürekli kullanmaya çalışmak çok önemli bir nüyans.

Gelişim çizgisini yakalamak ve bu çizgi üzerinde baktığınız şey sizin kapasitenizin üzerinde olmalı.

Kitap bilgisine çok önem vermek gerekiyor. Değişimin başlayacağı nokta kitap okumaya başlanılan nokta olacaktır.

İnsanın itici gücü kendisindedir ve bir şeyi yapabilirim yapacağım demek bu yönden çok önem taşımaktadır.  Beynimiz 5 yıl sonra yaşamak istediği hedef doğrultusunda 5 yıl önceden yani şimdi atacağı adımı sağlar.

Tüm bunları yaparken eğlence de önemli bir motivasyon faktörüdür. Her insanın istediği an gelişim sürecine dahil olabileceğini söyleyip ben birey olarak nerdeyimi düşünmek gerekiyor.

Ben Bahadır olarak nerdeyim?

Nereye Gideceğini Bilen Adama Dünya Çekilip Yol Verir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön