Öğrenci Kulüpçülüğü ve Kariyer Etkileri

iticü Endüstri Mühendisliği Kulübüİstanbul Ticaret Üniversitesi’ ne girdiğim 2009 yılından beri bir kulüp çatısı altında çalışıp aktif olmak istedim. Sebebini, şimdi hatırlamasamda bu yazıda daha çok etkileri üzerinde duracağım. 2010 yılı birinci sınıf başlarken okulumuz kulüplerinden olan Üretim Araştırmaları Kulübün’ de görev almaya başladım. Fotoğraf, Mail, Video işlerine bakarken, sponsor aramalarıyla ulaştığımız departmanlar sayesinde kendime özgüven aşıladım. Ardından aldığım proje liderliği ile 180 kişilik bir eğitimi Küçükyalı Kampüsünde arkadaşlarımın yardımı ve desteği ile gerçekleştirdim. Mart ayında ise yine kendi proje liderliğimde düzenlediğim ve 300 kişinin katıldığı etkinlikte başkanlık görevini devraldım. Peki bu süreçte gördüklerimin, yaptıklarımın ve en önemlisi Ticaret Üniversitesi’ nin en aktif kulübünde gördüğüm, rol aldığım onlarca etkinliğin bana kattıkları ne oldu?

Arkadaşlık – Çevre Edinme

Sosyal ortamlarda (Kulüp, Dernek, Takım) çalışmanın, rol almanın en önemli safhasıdır. Çevre edinir ve farklı insanlarla tanışma imkanı bulursunuz. Bu imkan aslında, kariyer açısından da en önemli etkendir. Çünkü, insanların geleceği ile ilgli ne planladıklarını görür, ona göre yol haritası çizebilirsiniz kendinize. Kulüpte bulunduğum süre içerisinde edindiğim arkadaşlıklarım dostluklara dönüştü. Bu dostluklarla, yurt dışı eğitimde kulüp içerisindeki üst sınıfların fikirlerini öğrenip onların önerdiği yerlerden biriyle anlaştım. 12 Haziran’ da gideceğim İngiltere eğitimini bulmamda bir kulüp arkadaşımın daha önce gidip danışmanlık merkezinden memnun kalması etkili oldu. Ayrıca, edindiğiniz arkadaşlıklar sayesinde, yaptığımız etkinliklerinde daha az hata ve daha çok başarı ile sonuçlandığına da şahit oldum.

İş dünyasında edindiğiniz çevre ise, daha farklı boyutlarda. Özellikle, kulüp anasponsor Genel Müdür’ leri ile sürekli iletişimde olmak, attığımız adımlarda böyle tecrübeli kişilerin bire bir ilişkilerle görüşlerini almak. En önemlisi, iyi olduğunuz bir konuda iş sahibi olabilecek kadar samimiyete sahip olmak. Kendimden örnek vermek gerekirse, Kulübümüz ana sponsorlarından Foreign Trade Line, verdiği dış ticaret eğitimlerinde öğrencilerine bir websitesi vermeyi taahhüt ediyor. Bu sitelerin yapımında yardımcı olmak için sponsorumuz ile anlaşıp Lüle Taşı ile ilgili siteyi yaptım (Ayrıntılar: tıkla). Diğer sponsorlarımızda da eğitimlerde indirim hakkına ve fikir edime hakkına her zaman sahip durumdayız. Sponsorumuz Bilgeadam ile kulüp bünyesinde bağlantılar bulmadan önce, 2010 yılında Yazılım ve Veritabanı Uzmanlığı eğitimine yazıldım. 7 ay sonunda, çalışmamdan ve tatil durumlarından ötürü projemi teslim edemeyip başarı sertifikasını alamadım. Ama, yaptığım 2 tane proje liderliği bana ait olan etkinliğin Bilgeadam ile olması, bana proje için süre talep etmeme ve kabulüne etki etti. Nisan ayında, Yazılım Uzmanlığı Üstün Başarı sertifkasını aldım.  Tabi, etkinliklerde ağırladığımız CEO’ lar ile görüşmelerde yakın ilişkiler kurmada staj, tez başvuruları için birer fırsat durumunda. Kulübümüz 4. sınıf öğrencileri Tezlerini Kale Kilit Genel Müdür yardımcısının okulumuzda ağırlanması ile Kale Kilit Fabrikasında yapıyorlar. Aynı şekilde, staj taleplerinde bulunuluyor.

CV Etkileri

Bu bölüm aslında yazımın ek ve özet bölümünü oluşturuyor. Şu ana kadar geldiğim yazımda, CV ‘ ime bir kulüp başkanlığı, 2 proje liderliği, 1 web sitesi, 1 yabancı dil eğitimi, 1 sertifika sadece kulüp sayesinde açılan kapılarla eklendi. Yaptığımız, etkinlikler doğrultusunda, kulübümüz adına çalışan arkdaşlarımızın yaptığı eğitimlerin sertifikalarını söylememe gerek yok:) Seminer sertifikalarının bir anıdan başka değeri olmadığı için eğitim sertifikaları üzerinde durdum. Her zaman kulübümüz eski Başkan Yardımcısı Uğur SÜTLÜ’ nün dediği gibi sadece kulüp işi yaparak işe alınmayız. Derslerimiz iyi olduğu sürece sadece okumadığımızı gösterdiğimiz bilgilerdir bu yaptıklarımız.

İşe alınmada, iş bulmada kariyer sitelerinin etkisi tartışılmaz. Peki, bu güçlü arama motorları bulunan kişileri kısıtlamada da büyük kolaylıklar sunuyor. İşverenler, ortalaması 3.30 üstünde olanları göster dediğinde kulüpçülüğün ortalama haricinde pekte bir artısı kalmayabiliyor. Tabi, iş dünyasında başarı, işe başladıktan sonra gelişen bir süreç. Ama, süreçin başlaması için o arama motorunda çıkmak gerekiyor.

Yazıyı bitirirken, yine içinde bulunmaktan gurur duyduğum Üretim Araştırmaları Kulübü’ ne geleceğim. Bu kulüp sayesinde, ilk uçak yolculuğumu 12 Mayıs’ da Mardin’ e kütüphane açmak gibi bir hayırlı işi gerçekleştirme adına yapacağım. AB bazında öğrenci projeleri düzenlemek ve Sponsorumuz British Eurolang ile dergi çıkartmak da seneye yapacağımız, CV lerimize çok az bulunan özgün katkılar olacaktır. İnşallah, yazımı okurken sıkılmamış ve kulüpçülüğe bakış açınızda bir güzel yola kapı açmışımdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim:)

emre cevizemre cevizEMRECEVİZ

Öğrenci Kulüpçülüğü ve Kariyer Etkileri
Başa dön