Organizasyonlarda Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Organizasyonlar düzenlemek sosyallik adına yapılan en önemli aktivitelerdir. Üniversite Öğrencilik yıllarında da kulüpçülük olarak yapılan organizasyonlarda en önemli nüyanslardan biri de sosyal medya kullanımıdır. Sosyal Medya ile daha çok insana ulaşabilir ve çevrenizi o yönde daha çok geliştirebilirsiniz. Bunun için, Facebook, Twitter, LinkedIN, Üniaktivite, Afişpark ve bloglar ile ilgili bir yazı hazırladım, umarım ihtiyacınızı karşılar.

Facebook Kullanımı

şu adla kullan
Facebook' u şu adla kullan

Genellikle Facebook‘ da kulüpten bir kişinin kendi oluşturduğu etkinlikler üzerine gider organizasyonlar ama bir organizasyonu yapan ekibin (kulübün vs.) hem facebook profil hesabının hem resmi facebook sayfasının olması önemlidir. Şöyle ki, kulübünüze Facebook profil hesabı açmanız ve ona arkadaşları eklemeniz, Facebook sayfasında oluşuturacağınız etkinliklere arkadaşları davet etme açısından önem taşır. Facebook’ da bir sayfa oluşturmak için bu linkteki Şirket, Kuruluş, Enstitü bölümünden Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş seçilebilir. Sayfa oluşturulduktan sonra sizi sayfanızı büyütme doğrultusunda Facebook sizi zaten yönlendirmektedir. Ayrıca, Facebook Sayfası üzerinden etkinlik oluşturmanız sizin etkinliklerinizi, Facebook sayfanızın etkinlikler bölümünde arşiv haline getirir buda bir düzen oluşturur. Facebook sayfasında her etkinliğinizin, organizasyonunuzun Facebook sayfanızdan fotoğrafların yayınlanması da önemlidir. Etkinlik sonrası yapılan bu hareket profesyonellik adına önem taşır.  Son olarak Facebook

Facebook
Facebook

sayfasını bir profil gibi kullanıp bazı sayfaları beğenebilirsiniz. Bunu sağ üstte yer alan Facebook’ u şu adla kullan bölümünden (burada çıkan yerler yöneticisi olduğunuz sayfalardır.) kulübünüzün sayfanızı seçmeniz ile oluşturulabilir. Sayfanızla beğeneceğiniz sayfalar okul ile ilgili ve ağırladığınız konuklar veya firmalar olabilir (kulüp üzerinden anlatmam tamamen bir örnektir.). Bu sizin bağlantılarınızı da gösterecektir ki beğenilen sayfaların yan tarafında hangi sayfalar tarafından beğenildiği de çıkmaktadır. Facebook’ da düzen çok önemli olduğu için belli bir düzende ilerlenmesi sizi daha güncel tutacaktır. Sayfanızdan paylaşımlar organizasyona katılanları ilgilendiren haberlerle ilgili de olabilir ve her zaman ilgi çekecektir. Ayrıca, bu işin tamamen uzmanların yaptığı profesyonel firmalarda, özel facebook yazılımları da yapılmaktadır (link).

Twitter

Twitter profesyonel dünyanın en çok tercih ettiği sosyal medya araçlarının başında geliyor olsa gerek, yaptığınız organizasyonun adında veya organizasyonu düzenleyen ekibin, kuruluşun, kulübün adına twitter hesabınız olmalı vu hesaptan duyurular yapılmalı ve kontaklar kurulmalıdır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Üretim Araştırmaları Kulübü döneminde yaptığımız bir çok organizasyonda Twitter’ da önemli işadamı ve sanatçılar ağırladık (Dr. Murat Yalçıntaş ve Semih Saygıner gibi).

LinkedIN

Daha önce LinkedIN i ana hatlarıyla anlattığım bir yazı yazmıştım. Burda önemli olan şey şu olabilir mesela bir organizasyon düzenliyorsunuz bunu profilinizde yeni bölüm ekle den organizasyon ekleyerek  bir proje olarak gösterebilir ve bu projede yer alan ekip elemanlarını linkedIn de bağlantılı hale getirebilirsiniz. Bu da yaptığınız işlerin bir örneği olarak yer alacaktır. Bu tip şeylerde LinkedIN websitesi istemektedir, o nedenle bir websitesi açılması önemlidir. Websiteleri için ise bir WordPress bence çok yeterli boyuttadır (Eğer çok profesyonel bir iş yapılmıyorsa).

Üniaktivite

Üniaktivite eğer organizasyonlarınız bir öğrenci kulübü için geçerliyse, bulunmaz bir imkan denebilir. Burada oluşturulan etkilinlikler ve etkinlik sonrası eklenen fotoğraflar bir çok öğrenci tarafından takip edilmektedir. Öğrenci Kulüpçülüğü yaptığım dönemlerde yönetim kurulundan bir arkadaşımız bir organizasyon firmasında işe girmek için başvurdu ve bu başvurusu bizim Üniaktivite’ nin En Aktif Kulüpler Yarışmasında aldığımız derece neticesinde kabul edildi. Bu siteyi aktif kullanmak ve popüler etkinliklerinde yer almak cidden önemli.

Afiş Park

Afiş Park, Fikirsizler grubunun bir projesi olarak ortaya çıktı ve bence etkinlikleri takip eden ve bir şekilde vakitlerini geçirmek isteyen insanlar için çok güzel bir  proje. Siteye yaptığınız organizasyonlar ile ilgili afişlerinizi ekleyebiliyorsunuz ve bunları etkinlik tarihinin son gününe kadar güzel bir kategorilendirme sistemi içerisinde sergilendiğini görebiliyorsunuz.

Bloglar

Organizasyon ekiplerindeki elemanların herbirinin organizasyonla veya yapılan işle ilgili blog tutması (ücretsiz bloglar bulunmaz bir fırsat) Google açısından ve yapılan işin yayılması açısından çok önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.

Organizasyonlarda Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön